Berlín: tipy a triky
Pln čerstvých dojmů a zážitků jsem se rozhodl splatit alespoň trochu svůj emisní vroubek napsáním krátkého článku o Berlínu. Pokud máte rádi města a kosmopolitního ducha tak není co řešit. Já je rád nemám a stejně se mi tam líbilo. Jinými slovy Berlín je super město a pokud máte alespoň víkend, tak určitě vyražte.
Doprava tam a zpět
Variantu, že pojedete na koloběžce nebo autem vynechávám. Vlaky jsou bez slev poměrně drahý, takže nám toho moc nezbývá. Nejlevnější a v na západě hojně využívaná možnost je spolujízda. Je to o dost jistější než stopem a přitom férovější k řidiči. Ten si sám zvolí cenu, za kolik vás do cílové destinace hodí. České spolujízdové servery mimo ČR (a vlastně i v ČR) příliš nešlapou. Takže ideální je http://www.carpooling.co.uk/ který je celoevropský (dávám sem anglickou mutaci, ale jízdy tam jsou stejné).
Další možnost je autobusem, který jsem nakonec využil i já, neb na spolujízdě zrovna v momentě, kdy jsem potřeboval jet nic nebylo. Takže jezdí tam z Prahy několik firem. Klasika jsou Student Agency se kterými jsem jel tam za 750,- Kč. Bus měl zrovna porouchanou klimošku a stevardku se syndromem vyhoření, takže cesta nic moc. Vcelku příjemným překvapením byly na zpáteční cestě Eurolines. Supermoderní autobus, půl litr vody a sušenka v ceně za příjemných 700,- Kč. Nicméně existují i alternativnější společnosti, kamarádka mi poslala například link na tuto firmu http://www.orangeways.com/cz mě se nějak nepodařilo rozchodit jejich stránky, ale třeba se časem vzpamatují.
Ubytko
Vzhledem k tomu, že jsem spal u kamarádky tak v tomto neporadím. Doporučuji zkusit najít hostel, nebo něco přes couchsurfing.
Teplomilné zvířátko, místo výskytu U - Bahn.
Doprava na místě
Berlín má ještě o trochu lepší podzemní síť (U Bahn) než Prágl. Metro není tak hluboko zakopané a přes velké množství linek je orientace v něm hodně intuitivní. Stránky veřejné dopravy v AJ skýtají veškeré info, které je potřeba. Klasická jízdenka stojí 2,30 EUR a platí dvě hodiny. Jednodenní stojí 6,30 EUR. Dobrou vychytávkou jsou turistické jízdenky na dva nebo tři dny se kterými máte nárok i na slevy v muzeích a galeriích.
Co je ovšem na Berlíně super, je možnost jezdit na kole všude. Celé město je protkáno sítí cyklostezek a na kole zde jezdí úplně každý. Spousta lidí, které jsem potkal vůbec nepoužívají hromadnou dopravu a jezdí po celý rok na kole. Chování řidičů k cyklistům je velmi ohleduplné. Doprava vůbec působí nějak klidněji a civilizovaněji než u nás na divokém východě. Pro turisty je kolo ideální prostředek k prozkoumávání města, které je dost rozsáhlé a vlastně nemá jedno centrum, kde by se člověk pořád pohyboval. Kola je možné půjčit téměř na každém rohu a ceny jsou docela lidové - za den chtějí přibližně 10 EUR.
Jídlo
Berlín nabízí spousta možností pro hladové žaludky. Nejrozšířenější jsou kebaby, ale najdete zde všechno na co si vzpomenete. Kvalita jídla je daleko lepší než u nás, ale také tomu odpovídá ceny, která jsou v průměru trochu vyšší než u nás. Německé speciality fastfoodového stylu zastupují hlavně různé typy wurstů.
Maxi kebab, aneb dva a půl obědu v jedné housce.
Musíte vidět
Berlínská klasika, kam jdou všichni je následující. Reichstag, Brandenburská brána, Checkpoin Charlie. Je asi dobré je vidět, ale bohatě stačí je v rychlosti projet (třeba právě na kole).
To be continued.